CRUELTY-FREE kůže - ekologická alernativa budoucnosti

CRUELTY-FREE kůže - ekologická alernativa budoucnosti

 

Proč se luxusní značky jako Hermès, Iris Van Herpen a Stella McCartney obracejí k houbám jako k ekologické alternativě ke kůži? 

Úžasné výtvory inspirované houbami v kolekci jaro 2021 od holandské návrhářky Iris Van Herpen nejsou jako nic jiného ve světě módy. Van Herpen strávila lock down zamčená v Amsterdamu čtením knihy biologa Merlina Sheldraka: How Fungi Make Our Worlds, Change Our Minds & Shape Our Futures, která popisuje skrytý svět mycelia a rozlehlé podzemní kořenové sítě hub. Výsledkem byla evoluce ve světe módy a možná sa brzy dočkáme doby, kdy budeme nosit kabelky z hub a ne z kůže. Čtete dál ….

unnamed (20)

Nová kolekce futuristické holandské návrhářky je tvořena z hub. Foto:Pinterest.com

"Je krásné vidět, že v přírodě již existuje tato" širokopásmová síť, která ukazuje velmi silné paralely s našimi vlastními digitálními komunikačními systémy," říká van Herpen. "Během pandemie došlo na naší planetě k poznání naší vlastní křehkosti." Stále více jsem začala couture vnímat jako platformu pro nové nápady. “

- Iris Van Herpen -

V Emeryville v Kalifornii, v biotechnologickém centru v oblasti Bay Area, začínající podniky MycoWorks a Bolt Threads vyvíjet kůže pro luxusní značky pomocí mycelia (hub), jako ekologické alternativy ke zvířecím a syntetickým usním. Kůže z mycelia, která byla vyprodukována z houbových plodů za méně než dva týdny, emituje méně skleníkových plynů a využívá mnohem méně vody a půdních zdrojů než chov dobytka k výrobě zvířecí kůže. Ve skutečnosti, protože houby se rozkládají a živí se biomasou - např. mrtvé rostliny - výroba kůže z mycelia je doslova poháněna uhlíkem vytaženým z atmosféry. A na rozdíl od mnoha syntetických usní neobsahuje myceliální kůže materiály na bázi ropy, jako je PVC a polyurethan.

Sylvania, nová generace Hermés  ? 

Není to jen o ekologii, ale také o kvalitě. Myceiální kůže je tak máslově měkká a pružná, že Hermès, známý tím, že díky své kůži dodržuje nejpřísnější standardy, s ní již experimentuje. V březnu představila společnost Hermès a MycoWorks vzorek cestovní tašky v exkluzivní jantarově zbarvené myceliální kůží zvané Sylvania. Společnost MycoWorks, která v loňském roce vydělala ve finančním cyklu řady milionů dolarů od investorů, včetně Natalie Portman a Johna Legenda, využívá patentovanou technologii nazvanou Fine Mycelium k pěstování husté sítě mycelia podle přesných specifikací značky pro tloušťku a měkkost. „Rádi bychom řekli, že naší vizí jako společnosti je růst budoucnosti materiálů,“ říká Matt Scullin, generální ředitel společnosti MycoWorks. 


„Vize a hodnoty MycoWorks odrážejí Hermèsovu vizi: silná fascinace přírodními surovinami a jejich transformacemi, hledání dokonalosti, s cílem zajistit, aby byly objekty použity co nejlépe a aby byla maximalizována jejich životnost,“ Pierre-Alexis Dumas. umělecký ředitel Hermès.

hbz050121newstextiles-003-embed-1620851666

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Stella McCartney a nová eko kůže Mylo 

Nedaleko od růstových táboru společnosti MycoWorks se nachází hlavní konkurent společnosti -  Bolt Threads. 

Stella McCartney, luxusní konglomerát Kering a obři sportovního oblečení Adidas a Lululemon se spojili v konsorciu, aby pomohli Bolt Threads financovat vývoj myceliální kůže zvané Mylo. Suroviny Mylo jsou podobné Sylvii - směsi houbových potěrů a toho, co Bolt Threads, viceprezident pro vývoj produktů, Jamie Bainbridge popisuje jako „tajnou omáčku ze zemědělského a lesního odpadu“ -, ale Mylo roste jako hustá pěna, která je poté stlačena, obarvená a dokončená.

McCartney house, který v posledních dvou desetiletích nastavil vysokou laťku v používání zelených materiálů, v březnu představil prototyp robustnějšího topu a užitkových kalhot vyrobených ručně z eko materiálu Mylo.

009620744f64c0a068d4f6c09903a6af

Zdroj fotografie: Pinterest.com 

"Mylo je něco, co se pěstuje v laboratořích, je to skutečná budoucnost."

“Pokud dokážeme získat alternativu ke kůži, pak to může mít opravdu obrovský dopad na planetu.”

 - Stella McCartney -

 

Autor: @maria.mihac 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení