BLOG

blog_cz

Yves Saint Laurent, génius s křehkou duší, který navždy změnil svět módy

Yves Saint Laurent, génius s křehkou duší, který navždy změnil svět módy

 

Yves Saint Laurent byl během svého života popisován často jako génius, zázračný chlapec či módní šprt. Je nepochybně jedním z největších návrhářů 20. století. Světu módy přinesl bezpochyby více, než kterýkoliv jiný návrhář. Daroval ženám sílu, mazal rozdíly mezi pohlavími a rasami. Propojil umění s módou. Krása byla pro něj transcendentním a proto ji viděl i tam, kde ji mnozí v té době odmítali vidět. Od jeho úmrtí 1. června 2008 uběhlo již přes 13 let, ale jeho jméno stále žije. Jaký byl život tohoto módního génia?

Křehká duše s uměleckým cítěním

Yves Mathieu-Saint-Laurent se narodil na klinice Jarsaillon ve městě Oran v Alžírsku 1. srpna 1936. Byl plachým mladým chlapcem s milující rodinou. Jako teenager chodil Yves Saint Laurent do přísné katolické školy, kde se mu dařilo těžko. Doma se uchýlil do světa, který vytvořil ve svých kresbách.

"Od střední školy jsem začal vést dvojí život. Na jedné straně byla doma radost a svět, o kterém jsem snil ve svých kresbách, o kulisách, kostýmech a divadle; v katolické škole naopak byly testy a svět, ze kterého jsem byl vyloučen jako plachý a namyšlený snílek, takový, kde si ze mě moji spolužáci dělali srandu, terorizovali mě a bili. ", vzpomínal YSL.

V 17-ti letech se YSL setkává s 21-letým Karlem Lagerfeldem a stávají se z nich přátelé i rivalové. Jejich rivalita nesouvisela pouze s módním průmyslem. Šlo také o osobní důvody, a to zejména o zájem mladého muže Jacquese de Baschera. Lagerfeld se s ním setkal na začátku 70. let a stal se jeho velkou láskou. Teprve v roce 2006 se díky knize The Beautiful Fall od Alicie Drake odhalilo, že de Bascher měl románek i se Saint Laurentem.

ae863e3cab70811965cbf7e83b9c518d

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Roky u Diora

Yves Saint Laurent strávil dva roky prací po boku Christiana Diora a tajemství haute couture se učil od samotného monsignora. Saint Laurent byl nejdříve pověřen zdobením butiků. Pomáhal také s výrobou několika haute couture šatů. U Diora si rychle získal důvěru a dostával stále více povinností. "Naučil mě to podstatné," napsal Saint Laurent v roce 1986. 

Dior viděl v Yvesu důvěrného přítele a budoucnost svého módního domu. Christian neměl dobré vztahy se svou rodinou a rozhodl se ji vydědit. I proto ve svém testamentu ustanovil YSL za svého následovníka.

Král Dior umřel, ať žije král YSL

V roce 1957 zemřel Christian Dior na infarkt během pobytu v italském Montecatini. Podle jeho přání se jeho nástupcem stal Yves Saint Laurent a ve věku 21 let byl jmenován uměleckého ředitele domu haute couture.

V letech 1958 až 1960 navrhl Yves Saint Laurent šest kolekcí pro Dior. V té době se dostává do popředí hnutí hippies, mladí lidé hlásají svobodu, lásku, rovnost. I YSL k nim patřil. Generace Diora stále očekávala klasickou ženskou linii přesýpacích hodin, bílou pokožku evropských žen, jasně diferencovaný ženský a mužský styl oblékání. Yves však žačal vnímat krásu širokospektrálně a podle něj nebyla krása ukrytá jen v "New Looku" bílých paniček. Vytvořil linii A,a tím odstartoval 60. léta nové generace.

971f442348a4d35cbae345e3f7c09124

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Psychický kolaps, konec u Diora a zrod módního domu YSL

V září 1960, kdy se konflikt v Alžírsku zesílil, byl Yves Saint Laurent povolán na vojenskou službu. Hned nato byl hospitalizován pro depresi ve Val-de-Grâce. Dům Diora se rozhodl vyhodit ho a jako náhradu si vybral Marca Bohana. Když mu Pierre Bergé doručil tuto zprávu, Saint Laurent řekl: "Společně vytvoříme dům haute couture a budeme ho spravovat," na co Bergé odpověděl: "To uděláme."

Mondrian dress a linie A se staly ikonou jeho stylu

Ve své první kolekci se Yves Saint Laurent jasně distancoval od Diora. Nezavrhoval ho, právě naopak, roky u Diora si nesmírně vážil, ale jako každý umělec i Yves cítil, že se potřebuje individuálně realizovat a přenést do svých návrhů kousek sebe. Namísto Diorova sevřeného pásu tak vytvořil pružnější siluetu, pod kterou zmizelo tělo. Zrodila se linie "Trapeze" nebo linie A. Typická pro 60. léta. Saint Laurent se na ní podepsal menším množstvím látek a snadnějším přístupem, který změnil směrování módy. Byl to úspěch.

V roce 1965 představil světu Mondrian dress. Ikonické "áčkové" bílé šaty s černými pruhy a barevnými bloky byly inspirovány tvorbou malíře Pieta Mondriana. YSL se inspiroval obrazy autora neoplasticizmu a propojil tak umění s módou. Co víc, dostal umění z obrazů do ulic. Mondrian dress se staly transformací malby na živé umělecké dílo v jakémsi "manifestu".

67ca6c0c8780be867e227e19fa80fdd0

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Mazal rozdíly mezi pohlavím a rasou

Yves navrhnul i dámský večerní kalhotový kostým Le Smoking. Pro některé byl tento kostým až příliš pobuřující, jednu newyorskou celebritu dokonce chtěli vyhodit z restaurace jen kvůli tomu, že měla na sobě právě takový kalhotový kostým. A aby dokázala, že taková pravidla jsou nesmyslné, před všemi si je na protest svlékla.

YSL reagoval na potřeby své doby. Do svých kampaní zahrnul modelky s černou pletí i Asiatky. Do té doby nevídané, ale YSL viděl krásu i tam, kde ji mnozí vidět odmítali a doslova odsuzovali. Právě jemu můžeme děkovat i za béžový trench coat, leopardí vzor, ​​safari look a zmíněnou linii A, oversize kabát, či dámský smoking.

9066842076d8c36a347a6b129a9eadbf

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Deprese, homosexualita, kokain a alkohol

Yves věděl o své homosexualitě již od dětství a často pro to trpěl. Okolí ho nepřijímalo a jeho křehká duše to snášela jen těžko. Už během školy v Alžírsku byl terčem posměchu, spolužáci ho často přezdívali “poof”, což hanlivě označovalo jeho sexualitu. I proto se stále častěji uchyloval k alkoholu, amfetaminu a kokainu. Trpěl chronickou depresí.

YSL byl módním géniem 20. století. Vytvořil novou ženskou linii, propojil umění s módou, mazal rozdíly mezi pohlavími. I přesto, že žil svůj život v depresích měl neskutečný dar, který prodal světu módy a ten už nikdy nesmaže. Naopak, jeho genialita je věčná!

 

Autor: @maria.mihac 

CRUELTY-FREE kůže - ekologická alernativa budoucnosti

CRUELTY-FREE kůže - ekologická alernativa budoucnosti

 

Proč se luxusní značky jako Hermès, Iris Van Herpen a Stella McCartney obracejí k houbám jako k ekologické alternativě ke kůži? 

Úžasné výtvory inspirované houbami v kolekci jaro 2021 od holandské návrhářky Iris Van Herpen nejsou jako nic jiného ve světě módy. Van Herpen strávila lock down zamčená v Amsterdamu čtením knihy biologa Merlina Sheldraka: How Fungi Make Our Worlds, Change Our Minds & Shape Our Futures, která popisuje skrytý svět mycelia a rozlehlé podzemní kořenové sítě hub. Výsledkem byla evoluce ve světe módy a možná sa brzy dočkáme doby, kdy budeme nosit kabelky z hub a ne z kůže. Čtete dál ….

unnamed (20)

Nová kolekce futuristické holandské návrhářky je tvořena z hub. Foto:Pinterest.com

"Je krásné vidět, že v přírodě již existuje tato" širokopásmová síť, která ukazuje velmi silné paralely s našimi vlastními digitálními komunikačními systémy," říká van Herpen. "Během pandemie došlo na naší planetě k poznání naší vlastní křehkosti." Stále více jsem začala couture vnímat jako platformu pro nové nápady. “

- Iris Van Herpen -

V Emeryville v Kalifornii, v biotechnologickém centru v oblasti Bay Area, začínající podniky MycoWorks a Bolt Threads vyvíjet kůže pro luxusní značky pomocí mycelia (hub), jako ekologické alternativy ke zvířecím a syntetickým usním. Kůže z mycelia, která byla vyprodukována z houbových plodů za méně než dva týdny, emituje méně skleníkových plynů a využívá mnohem méně vody a půdních zdrojů než chov dobytka k výrobě zvířecí kůže. Ve skutečnosti, protože houby se rozkládají a živí se biomasou - např. mrtvé rostliny - výroba kůže z mycelia je doslova poháněna uhlíkem vytaženým z atmosféry. A na rozdíl od mnoha syntetických usní neobsahuje myceliální kůže materiály na bázi ropy, jako je PVC a polyurethan.

Sylvania, nová generace Hermés  ? 

Není to jen o ekologii, ale také o kvalitě. Myceiální kůže je tak máslově měkká a pružná, že Hermès, známý tím, že díky své kůži dodržuje nejpřísnější standardy, s ní již experimentuje. V březnu představila společnost Hermès a MycoWorks vzorek cestovní tašky v exkluzivní jantarově zbarvené myceliální kůží zvané Sylvania. Společnost MycoWorks, která v loňském roce vydělala ve finančním cyklu řady milionů dolarů od investorů, včetně Natalie Portman a Johna Legenda, využívá patentovanou technologii nazvanou Fine Mycelium k pěstování husté sítě mycelia podle přesných specifikací značky pro tloušťku a měkkost. „Rádi bychom řekli, že naší vizí jako společnosti je růst budoucnosti materiálů,“ říká Matt Scullin, generální ředitel společnosti MycoWorks. 


„Vize a hodnoty MycoWorks odrážejí Hermèsovu vizi: silná fascinace přírodními surovinami a jejich transformacemi, hledání dokonalosti, s cílem zajistit, aby byly objekty použity co nejlépe a aby byla maximalizována jejich životnost,“ Pierre-Alexis Dumas. umělecký ředitel Hermès.

hbz050121newstextiles-003-embed-1620851666

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Stella McCartney a nová eko kůže Mylo 

Nedaleko od růstových táboru společnosti MycoWorks se nachází hlavní konkurent společnosti -  Bolt Threads. 

Stella McCartney, luxusní konglomerát Kering a obři sportovního oblečení Adidas a Lululemon se spojili v konsorciu, aby pomohli Bolt Threads financovat vývoj myceliální kůže zvané Mylo. Suroviny Mylo jsou podobné Sylvii - směsi houbových potěrů a toho, co Bolt Threads, viceprezident pro vývoj produktů, Jamie Bainbridge popisuje jako „tajnou omáčku ze zemědělského a lesního odpadu“ -, ale Mylo roste jako hustá pěna, která je poté stlačena, obarvená a dokončená.

McCartney house, který v posledních dvou desetiletích nastavil vysokou laťku v používání zelených materiálů, v březnu představil prototyp robustnějšího topu a užitkových kalhot vyrobených ručně z eko materiálu Mylo.

009620744f64c0a068d4f6c09903a6af

Zdroj fotografie: Pinterest.com 

"Mylo je něco, co se pěstuje v laboratořích, je to skutečná budoucnost."

“Pokud dokážeme získat alternativu ke kůži, pak to může mít opravdu obrovský dopad na planetu.”

 - Stella McCartney -

 

Autor: @maria.mihac 

Co přinesl Paris Fashion Week pro jaro 2021?

Co přinesl Paris Fashion Week pro jaro 2021? 

Paříž je obecně považována za hlavní město módního průmyslu, proto jsme se rozhodli vybrat nejznámější módní domy. Co přinesly tento rok? A jak se odrazila pandemická doba na jejich tvorbě? Co nabízí Paris Fashion Week jaro 2021?

YSL

Kreativní ředitel Anthony Vaccarello začal sezonu módní přehlídkou o snění na poušti. "Chtěl jsem se soustředit na podstatu věcí," vysvětluje, "myslím, že je to znamení doby. Ale nechtěl jsem nic pochmurného ani těžkého. Poušť pro mě symbolizuje touhu po klidu, otevřeném prostoru a pomalejším rytmu. Oblečení je také měkčí, duch kolekce je jemnější. “ Výsledkem jsou mini šaty, jemné šaty, oděvy inspirované pánským oblečením a celkově ten druh elegantních, nositelných kousků, které si můžeme jen představit visící v našem moderním pouštním domě plném klidu. 

IMG_1087

Zdroj fotografií: Harpersbazaar.com

Celine

Celine si udělala výlet na monacký stadion Louise II, aby vytvořila lookbook a video pro jaro 2021. Kolekce vypadala velmi dobře v souladu s klasickým americkým vzhledem školačky. Od inteligentních námořnických nebo tvídových blejzrů kombinovaných s trenkovými kraťasy, přes potištěné maxi sukně s nadrozměrnými teplákovými bundami. To všechno bylo v duchu Preppy stylu.

IMG_1100

Zdroj fotografií: Harpersbazaar.com

Lacoste

Díky kořenům v tenisu a vybavení francouzského národního týmu na olympijských hrách je již více než 50 let archiv Lacoste ve sportovním oblečení bohatý a rozsáhlý. A kreativní ředitelka Louise Trotterová to pro jarní sezónu 2021 plně využila. Od elegantních tenisových svetrů a sukní přes námořní větrovky s roláky až po elegantní běžecké kalhoty. Kolekce byla focena na místech v okolí Paříže, která jsou mimo turistické atrakce.

IMG_1101

Zdroj fotografií: Harpersbazaar.com

Louis Vuitton

Vždy se můžete spolehnout na to, že Louis Vuitton uzavře pařížský týden módy. Na podzim představil LV 200 osob oblečeních v historickém oděvu z 15. století až do roku 1950 a na jaře učinil kreativní ředitel domu Nicolas Ghesquière silné prohlášení o budoucnosti módy bez pohlaví. Jaký druh střihu dokáže rozpustit mužský a ženský element? Odpověď vypadala hodně jako siluety z 80. let, kdy se setkává sci-fi s minimalismem. Blejzry doplňovaly skládané chino kalhoty a wide leg kalhoty, které byly velkoryse střižené a někdy sevřené silným páskem.

IMG_1102

Zdroj fotografií: Harpersbazaar.com

Miu Miu

Miu Miu předvedla svou jarní nabídku na sportovním stadionu. Prosazuje myšlenku, že jako módní přehlídky, tak sportovní akce jsou „arénou pozorování“.

Celé publikum, bohužel, bylo digitální, ale i tak to byl zážitek: Tři obrovské digitální obrazovky zobrazovaly ženy, které se připojili online z celého světa. Tento sportovní motiv se přenesl do kolekce pro jaro a léto 2021. Kousky byly inspirované dresy, krátké šortky, mini sukně a tenisky byly doplněny kabáty s ragbyovými pruhy.

IMG_1103

Zdroj fotografií: Harpersbazaar.com

CHANEL 

V této sezóně vydal dům Chanel video s ukázkami od Ineze van Lamsweerde a Vinoodha Matadina. Film vyzdvihl francouzské herečky nové vlny Romy Schneider, Annu Karinu a Jeanne Moreau.  Chanel jasně ukazuje, že Virginie Viard ( kreativní ředitelka Chanel ) byla inspirována Hollywoodem a kinematografií. „Tato kolekce je poctou.... Gabrielle Chanel a Karl Lagerfeld oblékli tolik hereček pro film i pro skutečný život, “řekla Viard.

“Chtěla jsem, aby to bylo také velmi radostné, barevné a velmi živé. “ Přehlídka byla veselá a rozhodně mladistvá, s tričkami potištěnými písmeny Chanel, černo-bílé šaty hodné starého Hollywoodu, obnošený denim, kožené šortky, růžové kalhoty capri a ikonické tvídové obleky. Prostě všechno to, co by herečka mohla potřebovat pro každou část života ženy.

IMG_1110

Zdroj fotografií: Harpersbazaar.com

Dior

Móda a intelektuální kultura se u Diora často setkávají a výjimkou nebyla ani kolekce Maria Grazia Chiuri z jara 2021, která byla vytvořena v době obrovské společenské transformace. Návrhářka, která žije v Římě, se inspirovala eseji „To Cut Is to Think“ z roku 1997, kterou napsal italský kritik umění a kurátor Germano Celant, který na začátku tohoto roku zemřel na COVID-19. "Jazyk řezných struktur, ale také oblečení," napsal Celant. "Je to zásah do tradičních koncepcí reprezentace a vidění těla nebo věci, a tím vytváří nový vjem." Chiuri přinesla kultovní barové bundě zakladatele Christiana Diora „nový pocit“ díky přidání tkaniček, které jí umožňují pevně sevřít, aby se dosáhlo klasické siluety vosího pasu, nebo se nosí volně přes krajkové šaty a nebo s kalhotami se širokými nohavicemi. Podívala se také do osobních šatníků dvou jejích oblíbených ženských autorek - Susan Sontagové a Virginie Woolfové - k jednoduché bílé košili navrhla kabát v žíhaných batikovaných látkách, které  měly prominentní místo v celé kolekci. 

IMG_1111

Zdroj fotografií: Harpersbazaar.com

Která kolekce Vás oslovila nejvíc?

 

Autor: @maria.mihac 

Jakou obuv vybrat na letošní jaro a léto?

Jakou obuv vybrat na letošní jaro a léto? 

 

S prvními jarními paprsky se také objevila chuť vzít si na sebe něco jiného, než zimní bundu a tepláky. Toho už jsme si všichni užili dost. Ta jarní nálada se ovšem netýká jen našeho šatníku, ale také botníku. Zlatá tečka našeho outfitu. Nová sezóna si žádá také nové střevíčky. Jaké vybrat, na co se zaměřit a jaké kousky u nás aktuálně najdete? 

Pantofle

Obuv, která neodmyslitelně patří k letnímu počasí. Žabky nechte na pláž nebo k bazénu, ale pantofle se nebojte kombinovat s šaty nebo hedvábnou sukní a topem na špagetová ramínka. Takový outfit obléknete do práce, ale klidně i na víkendovou procházku po městě.

 Pantofle

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz

Podpatky

Možná jsme si toho pohodlí užívali dost a někdy, alespoň na chvilku, je docela fajn vyrazit ven v podpatcích. Vybírejte s rozmyslem. Volte kvalitní materiál a po dlouhé zimě bychom se ihned nehrnuli do oblak s deseti centimetrovými podpatky.

Podpatky

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz 

Sandále

Platforma či rovná podrážka, s podpatkem nebo bez. I zde můžete vybírat z mnoha možností. Opět si promyslete, co unosíte nejvíce, čemu dáváte přednost a zda budete v takové obuvi celý den. Doporučujeme letos zkusit variantu se šněrováním. V případě, že zvolíte dlouhé kalhoty, vytvoříte se šněrováním detail, který oživí celý outfit. A pokud zvolíte šaty dáte tak krásně vyniknout svým nohám.

 Sandále

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz

Loafers 

Loafers jsou boty tohoto roku, takže minimálně jeden pár by se do našich botníků hodil, protože je to přesně ten typ bot, který snadno unosíte jak s lehce elegantním kostýmem do práce, tak třeba k letním šatům s balónovým rukávem.

Loafers - polobotky

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz 

Tenisky

Žádná novinka, ale klasika, která již několik let tvoří základní pilíř nejen toho pánského, ale hlavně také dámského botníku. Zvykli jsme si je nosit úplně ke všemu a troufáme si říct, že pořád. Tohle nás nepřestane bavit! Jestli to máte podobně, nechte se inspirovat novinkami, které najdete v naší nabídce.

Tenisky - EF

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz

 

Autor: Nikola Knížková @nikolaknizkova

 

5 fashion trendů, které letos ovládají sociální sítě

5 fashion trendů, které letos ovládají sociální sítě

 

Po více jak roce, který jsme strávili doma je už čas zase oslavovat módu, život a začít opět svobodně dýchat. Vyjádřit svoji osobnost právě pomocí módy.

My jsme pro vás vybrali 5 nejžhavějších trendů, které za poslední měsíce ovládly sociální sítě. Myslíme, že nejeden z nich poblázní i vás.

 

Květinový vzor

Ikonický motiv, který je stálé módním, a to i v případě, že nemáte zrovna romantického ducha. Nebojte si vybrat ten pravý vzor od drobných květin po velké a výrazné motivy. 

 

Květinový vzor

Zdroj fotografií: Pinterest.com

 

Módní party

Oslavy a párty upadly v zapomnění a stalo se z nich téměř zakázané slovo. Teda pokud jste nepořádali nějakou domácí párty. Každopádně proč ne? Věřte, že podobně zkombinovaný outfit s alespoň jedním prvkem výrazné barvy vám kromě dobré nálady zajistí také to, že budete nepřehlédnutelní. Neonově zelené sako v kombinaci s klasickými černými džínami nebo jasně růžový oblek? Móda je o experimentování a zkoušení nových způsobů, jak se vyjádřit. Bavte se!

 

Neon

Zdroj fotografií: Pinterest.com 

 

Široké nohavice

Žádná velká novina, o které bychom vám už několikrát neříkali. Každopádně - úzké kalhoty prostě na nějaký čas odložte stranou, protože prim hrají aktuálně kalhoty se širokými nohavicemi. Sedí vysoko v pase a rozšiřují se u kolen. Neskutečně prodlužují nohy a vládne okolo nich uvolněný styl 70. let. Že už také ovládly váš šatník? Ani se nedivíme.

 

široké nohavice

Zdroj fotografií: Pinterest.com 

 

Neutrální tón

Upřímně? Tohle je naše parketa. Neutrální odstíny jsou v současné době naprostou klasikou, tak proč když tak fungují je nespárovat všechny dohromady? Nadčasový styl, který bude vždy vypadat elegantně.

 

Neutrální tón

Zdroj fotografií: Pinterest.com 

 

Bucket hat

Trend, který jste jistě zavnímali již před nějakým časem, ale dost možná vás nechal chladnými. Teď se tolik nedivíme. Ani my mu hned nemohli přijít na chuť. Zkuste ale s obdobím letních měsíců sáhnout po barevnější verzi a sladit třeba s oblíbeným topem nebo kabelkou.

 

Bucket hat (1)

Zdroj fotografií: Pinterest.com

 

 

Autor: Nikola Knížková @nikolaknizkova

Christian Dior - Revolucionář ve světě módy!

Christian Dior - Revolucionář ve světě módy!

Měl se stát diplomatem, ale jeho umělecké sklony mu to nedovolily. Vizionář, umělec, módní návrhář. Monsieur Dior. Tak ho přezdívali jeho přátelé. Christian daroval ženám ztracenou ženskost a jeho jméno žije i po jeho smrti. Jaká byla jeho cesta k úspěchu? Poznejte s námi jeho fascinující životní příběh ....

Dior jako diplomat?  

Christian Dior se narodil 21. ledna 1905 v Granville, přímořském městě na severu Francie. Byl druhým z pěti dětí narozených Alexandre Louis Maurice Diorovi, majiteli velmi úspěšného výrobce hnojiv, a jeho manželce Isabelle. Když byl chlapec, Diorova rodina se přestěhovala do Paříže, kde strávil mládí. Ačkoli byl Dior vášnivý uměním a projevil zájem stát se architektem, podrobil se tlaku svého otce a v roce 1925 se zapsal na École des Sciences Politiques, aby zahájil studium politické vědy s tím, že nakonec si najde práci jako diplomat.

7f31f16f67577c0cef036ecbfd4f6187

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Diorova galerie 

Po maturitě v roce 1928 však Dior otevřel malou uměleckou galerii za peníze, které dostal od svého otce, který souhlasil s poskytnutím finanční podpory svému synovi pod podmínkou, že příjmení se neobjeví nad dveřmi galerie. Za několik let, kdy byla otevřena, se Diorova galerie starala o díla významných umělců jako Georges Braque, Pablo Picasso, Jean Cocteau a Max Jacob. Byl však nucen galerii zavřít v roce 1931, což byl rok, který zahrnoval smrt obou jeho starších bratrů i  jeho milované matky  a finanční kolaps podnikání jeho otce.

Dior jako návrhář

Po francouzské kapitulaci Německu v roce 1940 se Dior vrátil do Paříže, kde ho brzy najal návrhář Lucien Lelong. Pracoval i po boku Pierra Balmaina, který se stal jeho přítelem a později konkurentem.  Po zbývající roky války Lelongův návrhářský dům důsledně oblékal ženy nacistů i francouzských spolupracovníků. Ve stejné době pracovala Diorova mladší sestra Catherine pro francouzský odboj. (Byla zajata a poslána do koncentračního tábora, ale přežila; nakonec byla propuštěna v roce 1945.) 

Teprve v roce 1946 s pomocí textilního magnáta Marcela BOUSSAC založil v Paříži svůj módní dům. Za 12 let se mu podařilo rozšířit své podnikatelské aktivity do dalších 15 zemí a zaměstnat více než 2 000 lidí.

88a979237eaa7f0ab0d63b10b76800dd

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Revoluce jménem New Look 

Christian získal u Lelonga -tehdy nejznámějšího pařížského módního návrháře mnoho zkušeností a po válce navrátil ženám jejich ženskost. Slavný New look  Coco Chanel hluboce kritizovala, protože zpátečnicky navrátil korzety. Nebyly to stejné svazovačky jako před válkou, ale tvarovaly ženám vosí pas, a to odporovalo vizi Chanel. 

Dior uvedl New Look v roce 1947. Ve svých módních kreacích zdůrazňoval ženskost. Jeho šaty měli úzká ramena, zúžený pás, zdůrazněné prsa a dlouhou, širokou sukni. New Look znamenal revoluci v dámském odívání a opět udělal z Paříže centrum světové módy. Značka Christian Dior se stala synonymem pro klasickou eleganci, zdůrazňující ženskost a krásu. V roce 1953 se u Diora zaměstnal mladý Francouz Yves Saint Laurent jako jeho asistent.

 6608b510e03c18e205f8f3e7fb2054f9

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Špatné vztahy s rodinou

Diorův život byl poznamenán hektickým životním stylem, neustálými hádkami a konflikty s rodinou pro svou homosexualitu. Špatné vztahy měl zejména se svým bratrem Raymondem, který ho již v dětství tyranizoval zavíráním do tmavého sklepa. Christian měl v oblibě svou neteř, Raymondovu dceru Françoise. Z té se však stala nadšená nacistka a obviňovala Diorovy židovské manažery ze spiknutí proti jejímu strýci. Podle francouzského dědického práva po Diorově smrti, protože neměl děti ani žijících rodičů, měl jeho majetek dědit jeho bratr, ale po hádkách s Raymondem i Françoise se Dior rozhodl svoji rodinu vydědit.

Po Diorově smrti se stal uměleckým ředitelem jeho módního domu Yves Saint Laurent  a zachránil ho před krachem.

674261ce900a07ea1f68ac8171846919

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Zemřel na dovolené 

V roce 1957, několik měsíců poté, co se objevil na obálce časopisu Time, cestoval Dior do Itálie na dovolenou do města Montecatini. Zatímco tam 23. října 1957 utrpěl třetí infarkt, zemřel ve věku 52 let. Pokoj, v němž Dior umřel je dodnes zařízený tak, jako když tam Monsignor Dior vydechl naposledy.

Marcel Boussac, bohatý obchodník a spolumajitel domu Dior poslal své soukromé letadlo do Montecatini, aby přinesl Diorovo tělo zpět do Paříže. Diorova pohřbu se zúčastnilo odhadem 2 500 lidí, včetně všech jeho zaměstnanců a mnoha jeho nejslavnějších klientů. Byl pohřben v Cimetière de Callian ve francouzském Varu. V době jeho smrti Diorův dům vydělával více než 20 milionů dolarů ročně.

 

Dior zemřel, ale jeho odkaz žije dodnes. Jeho silueta New Look je věčná!

 

Autor: @maria.mihac 

Zdroje : https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_Dior 

4 typy jeansů, které jsou módním trendem v roce 2021

4 typy jeansů, které jsou módním trendem v roce 2021

Bootcut jeans 

Bootcut je střih, který se od kolen směrem dolů mírně rozšiřuje. Hodí se nejen pro majitelky širších stehen, ale i pro ty, které mají silnější lýtka. Díky tomu, že jsou džíny ve spodní části volnější, působí postava symetričtěji. „Bootcuty" jsou opravdu lichotivé, a to i pro dámy s plnějšími křivkami. Lehce rozšířený střih totiž vytváří dojem delších nohou a zvýrazní zadeček.

jean-trends-spring-2021-290146-1605557508039-image.500x0c (1)

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Vintage jeans

Tyto džíny s vysokým pasem, inspirované vintage stylem budou v ulicích budou v roce 2021 hitem. Rovný střih, připomínající mom jeans s vysokým pasem jsou skvělé jen tak s bílým tričkem a neonovým oversize sakem. Moderní a elegantní.

jean-trends-spring-2021-290146-1605557506697-image.500x0c

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Roztrhané jeans

Jsou již klasikou, ale ani tento rok se jim nevyhneme. Roztrhaný a zničený look doplňte bílými teniskami a crop topem.

 jean-trends-spring-2021-290146-1618782208405-main.1200x0c (1)

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Wide leg jeans

Tento módní trend 90.tých let je zpět. Pomůže Vám úspěšně zakrýt nedostatky, ale pozor! Délka kalhot by měla sahat až na zem, jinak Vám přidají kila navíc a zkrátí nohy.

b975ef6b674ff76dff477181c9158065

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Které jeansy Vás zaujaly nejvíce? Všechny tyto typy jeansů naleznete u nás na e-shopu Erikafashion.cz :) 

unnamed (6)

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz

 

Autor: @maria.mihac 

Trendy jarní bundy

Trendy jarní bundy

 

Teploměr nám na chvilku ukazoval příjemné jarní teploty. Nenechte se ale zmást. Na to pravé jaro si budeme muset ještě chvilku počkat. Pokud jste se již pustila do třídění šatníku a tu zimní část plnou kabátů a teplých péřovek, chcete konečně schovat, tak v té jarní by letos měly být v popředí prošívané bundy a vesty, klasický trenchcoat, oversize saka a hlavně košilové bundy. Našli jsme pro vás několik kousků, které vám budou tuto sezónu dělat příjemnou společnost. 

Shacket

Trochu košile - trochu bunda. Dokonalá jarní vrstva do mrazivého rána a dlouhých večerů. Nebojte se přehodit ji přes basic bílé tričko, košili nebo květinové šaty.

 Shakets

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz

Prošívané bundy

Zimní puffer kabát nebo bunda, ale v odlehčené verzi. Zkuste sáhnout v tomto případě nejen po dlouhé či kratší variantě, ale také prošívané vestě.

Prošívané bundy

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz 

Kůže a koženka

Koženou bundu, sako nebo křivák asi jen tak nic nepřekoná. Klasika! Bude vždy vypadat skvěle v kombinaci s oblíbenými džíny, ale i s romantickými šaty. Je jen na vás, jakou budete mít zrovna náladu.

 Koženka

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz 

Trocha tepla

Aprílové počasí je nevyzpytatelné, a tak se stane, že některé dny je potřeba něco, co nás stále dokáže zahřát a ještě ochránit před deštěm nebo sněhem. Camel barva je barvou nadčasovou. Jen těžko si vybavíte jinou ve spojitosti s klasickým trenčkotem. Každopádně my bychom se nebáli i výraznějších barev pro jarní sezónu.

 Kabáty

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz 

Denim on denim

Zkuste k tradiční truckerce pořídit i další denimový kousek. Indigo barva, delší střih. Možná se vám bude zdát lehce neforemná, ale jednoduše ji tak doladíte s více neformálními a svěžími kousky.

Denim on denim

Zdroj fotografií: Erikafashion.cz 

Autor: Nikola Knížková @nikolaknizkova

 

Kraťasy a sako jsou skvělá letní dvojka!

Kraťasy a sako jsou skvělá letní dvojka!

Teplota stoupá, kalhoty se zkracují a sety sako a kraťasy jsou aktuálním tématem fashionistek. Sako je nezaměnitelným kouskem v dámském šatníku a ani v květnu byste na něj neměli zapomenout. Pokud nejste sukňový typ, vyzkoušejte kraťasy. Vybrali jsme pro Vás 5 looků, které se stanou trendem tohoto léta.

Elegantní minimal

Nude barvy a jednoduchost nikdy nevyjdou z módy. Klasické dvouřadé sako a kraťasy s vyšším pasem jsou znakem elegance už léta a tento look prostě milujeme! Nezapomeňte na světlé barvy, které jsou v létě ideální.

unnamed (9)

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Barva roku? 

Žlutá je barvou roku a tak proč ji nezkusit? Když nejste na žlutou vyzkoušejte růžovou, neonově zelenou nebo zářivě oranžovou. Hlavně dodejte outfitům veselé barvy. Kombinujte je s bílou, nebo vyzkoušejte populární color blocking a ke žlutému setu přidejte neonově růžový top.

unnamed (10)

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Jeansová klasika 

Jeansové kraťasy nás asi nikdy neopustí a přidat k nim sako je prostě dokonalý letní chic look. Tenisky nebo sandálky? Můžete k této oblíbené letní kombinaci nosit obojí a vždy zabodujete.

 unnamed (8)

Zdroj fotografie: Pinterest.com

Károvaný set je hitem léta 2021

Káro je většinou symbolem podzimu, ale tento rok se dostalo i do teplejšího počasí. Je však veselejší, barevnější a stylové!  Károvaný set je elegantní klasika, která miluje bílé tenisky na vyšší podrážce, nebo trendy tkaničkové sandálky.

unnamed (12)

Zdroj fotografie: Erikafashion.cz

Trendy cyklistické kraťasy a sako

Cyklistické kraťasy známe už z minulého léta, ale ani tento rok na nich nezapomeneme. V kombinaci s prodlouženým sakem, stále trendy Uggly shoes a ledvinkou vytvářejí dokonalou letní kombinaci.

unnamed (11)

Zdroj fotografie: Pinterest.com 

Který trend se Vám líbí nejvíce? 

 

Autor: @maria.mihac 

13 důležitých vitamínů pro naše zdraví

13 důležitých vitamínů pro naše zdraví

Vitamíny jsou organické sloučeniny, které lidé potřebují v malém množství. Většina vitamínů musí pocházet z naší potravy, protože tělo je buď neprodukuje, nebo produkuje jen velmi málo. Poznejte s námi 13 vitamínů, jejich funkci, kde se nacházejí a proč je dobré je konzumovat.


1. Vitamín A

Chemické názvy: retinol, retinal a „čtyři karotenoidy“, včetně beta karotenu.

Je rozpustný v tucích.

Funkce: Je nezbytný pro zdraví očí.

Nedostatek: Může způsobit noční slepotu a keratomalacii, což způsobí, že jasná přední vrstva oka bude suchá a zakalená.

Dobré zdroje: Patří sem játra, olej z tresčích jater, mrkev, brokolice, sladké brambory, máslo, kel, špenát, dýně, zelená zelenina, některé sýry, vejce, meruňky, meloun a mléko.

2. Vitamín B1

Chemický název: thiamin.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Je nezbytná pro výrobu různých enzymů, které pomáhají štěpit hladinu cukru v krvi.

Nedostatek: Může způsobit nemoc beri-beri a Wernicke-Korsakovův syndrom.

Dobré zdroje: Patří mezi ně kvasnice, vepřové maso, obilná zrna, slunečnicová semínka, hnědá rýže, celozrnné žito, chřest, kapusta, květák, brambory, pomeranče, játra a vejce.

3. Vitamín B2

Chemický název: riboflavin.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Je nezbytný pro růst a vývoj buněk těla a pomáhá metabolizovat jídlo.

Nedostatek: Mezi příznaky patří zánět rtů a praskliny v ústech.

Dobré zdroje: Patří mezi ně chřest, banány, tomel, okra, mangold, tvaroh, mléko, jogurt, maso, vejce, ryby a zelené fazolky.

4. Vitamín B3

Chemické názvy: niacin a niacinamid.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Tělo potřebuje niacin, aby buňky mohly růst a správně fungovat.

Nedostatek: Nízké hladiny mají za následek zdravotní problém zvaný pelagra, který způsobuje průjem, kožní změny a střevní potíže.

Dobré zdroje: Mezi příklady patří kuřecí maso, hovězí maso, tuňák, losos, mléko, vejce, rajčata, listová zelenina, brokolice, mrkev, ořechy a semena, tofu a čočka.

IMG_8427

Zdroj fotografií: Pinterest.com

5. Vitamín B5

Chemický název: kyselina pantothenová.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Je nezbytná pro výrobu energie a hormonů.

Nedostatek: Mezi příznaky patří parestézie 

Dobré zdroje: Patří mezi ně maso, celá zrna, brokolice, avokádo a jogurt.

6. Vitamín B6

Chemické názvy: pyridoxin, pyridoxamin a pyridoxal.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Je nezbytný pro tvorbu červených krvinek.

Nedostatek: Nízké hladiny mohou vést k anémii a periferní neuropatii.

Dobré zdroje: Patří sem cizrna, hovězí játra, banány, dýně a ořechy.

7. Vitamín B7

Chemický název: biotin.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Umožňuje tělu metabolizovat bílkoviny, tuky a sacharidy. Přispívá také ke keratinu, strukturnímu proteinu v pokožce, vlasech a nehtech.

Nedostatek: Nízké hladiny mohou způsobit dermatitidu nebo zánět střev.

Dobré zdroje: Patří sem vaječný žloutek, játra, brokolice, špenát a sýr.

8. Vitamín B9

Chemické názvy: kyselina listová a kyselina folinová.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Je nezbytný pro výrobu DNA a RNA.

Nedostatek: Během těhotenství to může ovlivnit nervový systém plodu. Lékaři doporučují doplňky kyseliny listové před a během těhotenství.

Dobré zdroje: Patří sem listová zelenina, hrášek, luštěniny, játra, některé obohacené obilné výrobky a slunečnicová semínka. Několik druhů ovoce má také mírné množství.

9. Vitamín B12

Chemické názvy: kyanokobalamin, hydroxokobalamin a methylkobalamin.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Je nezbytná pro zdravý nervový systém.

Nedostatek: Nízké hladiny mohou vést k neurologickým problémům a některým typům anémie.

Dobré zdroje: Mezi příklady patří ryby, měkkýši, maso, drůbež, vejce, mléko a další mléčné výrobky, obohacené obiloviny, obohacené sójové výrobky a obohacené nutriční droždí.

Lékaři mohou doporučit, aby lidé s veganskou stravou užívali doplňky B12.

10. Vitamín C

Chemický název: kyselina askorbová.

Je rozpustný ve vodě.

Funkce: Přispívá k produkci kolagenu, hojení ran a tvorbě kostí. Posiluje také krevní cévy, podporuje imunitní systém, pomáhá tělu vstřebávat železo a působí jako antioxidant.

Nedostatek: Může to mít za následek skorbut, který způsobí krvácení dásní, ztrátu zubů a špatný růst tkání a hojení ran.

Dobré zdroje: Patří sem ovoce a zelenina, ale POZOR vaření ničí vitamin C.

11. Vitamín D

Chemické názvy: ergokalciferol a cholekalciferol.

Je rozpustný v tucích.

Funkce: Je nezbytná pro zdravou mineralizaci kostí.

Nedostatek: Může způsobit křivici a osteomalaci nebo měknutí kostí.

Dobré zdroje: Vystavení UVB paprskům ze slunce nebo jiných zdrojů způsobuje, že tělo produkuje vitamín D. Vitamín obsahují také mastné ryby, vejce, hovězí játra a houby.

12. Vitamín E

Chemické názvy: tokoferol a tokotrienol.

Je rozpustný v tucích.

Funkce: Jeho antioxidační aktivita pomáhá předcházet oxidačnímu stresu, což je problém, který zvyšuje riziko rozšířeného zánětu a různých nemocí.

Nedostatek: Je to vzácné, ale může to u novorozenců způsobit hemolytickou anémii. Tento stav ničí krevní buňky.

Dobré zdroje: Patří sem pšeničné klíčky, kiwi, mandle, vejce, ořechy, listová zelenina a rostlinné oleje.

13. Vitamín K

Chemické názvy: fylochinon a menachinon.

Je rozpustný v tucích.

Funkce: Je nezbytná pro srážení krve.

Nedostatek: Nízké hladiny mohou způsobit neobvyklou náchylnost ke krvácení nebo krvácející diatéze.

Dobré zdroje: Patří mezi ně listová zelenina, dýně, fíky a petržel.

 

Všechny vitamíny jsou pro naše tělo důležité. Nezapomínejme je doplňovat a starat se o sebe.

 

Autor: @maria.mihac